Rozmowa ambiwalentna

Sumienie czy przyzwoitość – dylemat polityczny czy ludzki?

 

Mateuszu, co sądzisz o wyroku dla drukarza, który odmówił wydrukowania materiałów dla środowiska LGBT z powodu „klauzuli sumienia”?
Skomplikowana sprawa. Nie znam zbyt wielu szczegółów. Ale klauzula sumienia dla drukarzy nie brzmi dobrze. Może powinna też przysługiwać listonoszom? Czy muszą dostarczać przesyłki zagrażające moralności?
Ja, jako wyjątkowo nieudolny „prywaciarz”, który nie potrafi walczyć o należne pieniądze, mam ambiwalentne odczucia. Ma prawo zarabiać jak i na czym chcę. Czy byłabym jednak takim samym radykałem, gdyby przyszli kibole, albo inni brunatni?
Jeżeli oferujesz publicznie usługi dostępne dla każdego na zasadzie – przysyłasz materiał i dostajesz wydruk – to nie ma miejsca na cenzurę. Co innego, gdyby przychodził ktoś i negocjował.
Tego nie wiemy. Miał prawo odmówić bezwzględnie przy przyjęciu zlecenia. Ale później?
Wyobraź sobie – zamawiasz taksówkę. Przyjeżdża i kierowca pyta — A kim jest ten pan z panią? Czy macie świadectwo ślubu? Nie? To ja Was nigdzie nie zawiozę. — A Wam właśnie ucieka samolot…
Dobrze, że występuje w mediach jako drukarz, bo inaczej podejrzewałabym, że chce sobie zrobić darmową reklamę. I to w całej Polsce.
A ja podejrzewałem, że to może kornik drukarz od ministra Szyszki…
Kornikowi baaardzo kibicuję. Bo kornik drukarz pracuje dla dobra lasu, a nie PiSu.
Ten rzemieślnik powinien zdecydować: albo świadczy usługi publicznie i dla każdego, albo dobiera klientów indywidualnie. Oferta jest zobowiązaniem, a jego złamanie kosztuje. Dyskryminacja klienta ze względu na treści jest niedopuszczalna.
Dlatego emituję reklamy produktów, z których nie korzystam. Ale nadal zastanawiam się co zrobię, jeśli przyjdzie gość z ONR i wyłoży gotówkę za zapowiedź pilskiego marszu. I będę miała do wyboru – zapłacić ZUS czy nie?
To Twój wybór. Jeżeli nie ogłosiłaś, że umieścisz każdą reklamę, która zostanie do Ciebie przesłana, to możesz sama decydować. Bez klauzuli.
W moim radyjku nie ma klauzuli sumienia, jedynie klauzula przyzwoitości.
Rating: 5.0/5. From 6 votes.
Please wait...

Facebook Comments